Instalacja wodno kanalizacyjna- wybierz, zamontuj, sprawdź ⋆ Usługi Hydrauliczne Jarosław Sadowicz

Dodano: środa, 4 grudnia, 2019

Budujesz dom i nie wiesz jakie rury założyć do wody, które wybrać do odprowadzenia kanalizacji. Wybranie rur to nie wszystko. Trzeba także odpowiednio je zamontować, a także sprawdzić ich szczelność, aby uniknąć wycieków wody.

dokręcanie rury kluczem hydraulicznym przy umywalce

Praca hydraulika nie tylko polega na naprawie zatkanego kranu

Instalacja wodno kanalizacyjna- do czego jest potrzebna

W każdym domu montujemy rury doprowadzające wodę do łazienki i kuchni, a także odprowadzające ścieki do rur kanalizacyjnych. Układ przewodów wodociągowych służący zaopatrywaniu budynków w ciepłą i zimną wodę nazywany jest instalacją wodno kanalizacyjną (wodociągiem).

Instalacja wodna- jest to układ przewodów, które doprowadzają wodę z wodociągu lub studni do zlewów, grzejników i spłuczek w naszym domu. Układ ten doprowadza wodę do wszystkich punktów poboru wody.

Instalacja kanalizacyjna- odprowadza ścieki kanalizacyjne ma za zadanie zagospodarowanie wód opadowych. Ściekami nazywa się nieczystości komunalne oraz wodę zanieczyszczoną i opadową.

Instalacje wodne dzielimy na:

Instalacja wodna w naszym domu prowadzi wodę pod ciśnieniem pobieraną z wodociągu do instalacji wewnętrznej. Zapewnia ona dopływ wody do każdej baterii w domu. Woda może także być pobierana ze studni, jednak często ma ona wysoką twardość i jest niezdatna do picia.

Instalację wodną można budować z różnych materiałów:

W instalacjach domowych najczęściej wykorzystywane są rury PCV. Przeznaczone są one do wykonania instalacji, w których woda mieści się od 0°C – 40°C.

Oprócz zimnej wody ważne jest także doprowadzenie ciepłej wody do kranu, wanny i prysznica. W zależności od sposobu w jaki będzie ogrzewana woda zależy układ ułożenia rur.
instalacje hydrauliczne

Pamiętaj, że właściwe ułożenie rur jest bardzo ważne.

Sposoby układania rur

W zależności od tego w jaki sposób będzie ogrzewana woda mamy dwa systemy układania rur:

Instalacja wodna na dobrej wysokości.

Do instalacji wodnej trzeba podłączyć urządzenia i zamontować baterie.

Instalację wodną trzeba doprowadzić na różne wysokości w zależności od zamontowania baterii:

Przed doprowadzeniem wody trzeba także uwzględnić grubość posadzki.

Dodatkowe elementy montowane przy instalacji wodnej.

Instalacja to nie tylko rury przez które płynie woda, złączki, które łączą rury i baterie, do których dostarczana jest woda.

Jest wiele elementów, które są bardzo przydatne do pracy urządzeń zapewniające bezpieczeństwo.

Zawory odcinające– jest to niezbędny element instalacji sanitarnej. Zawór taki powinien posiadać każdy element, do którego doprowadzana jest woda. Gdy dojdzie do jakiejkolwiek awarii możemy dany element odciąć od wody i usunąć usterkę. Jeśli nie mamy możliwości założenia zaworu odcinającego do każdego elementu powinniśmy zamontować go dla grupy urządzeń w łazience i kuchni.

Filtr mechaniczny siatkowy– jego praca polega na ochronie baterii oraz innych urządzeń sanitarnych przed działaniem zanieczyszczeń m.in. piasku czy rdzy. Taki filtr warto zamontować w każdej instalacji za wodomierzem lub przed zestawem hydroforowym. Przepływ wody uzależniony jest od wydajności filtra. Filtr z bardzo małą przepustowością może blokować swobodny przepływ wody.

Filtr uzdatniający wodę– zamontowanie takiego filtra konieczne jest, gdy woda pobierana jest np. ze studni. Filtr ten w przypadku wody pobieranej z wodociągu może poprawić jej zapach i smak. Warto poddać próbkę wody analizie w specjalistycznym laboratorium dzięki czemu dowiemy się czy i jakie filtry są nam potrzebne.

Instalacja kanalizacyjna

Rurami kanalizacyjnymi odprowadzane są ścieki przez podejścia do pionów kanalizacyjnych. Następnie odprowadzane są do przewodów odpływowych. Najczęściej używane są rury z miedzi lub tworzywa sztucznego PCV. W skład systemu sanitarnego zaliczamy: rewizje, syfony, wywiewki wentylacyjne oraz wpusty podłogowe.

Jeśli nie mamy zamontowane doprowadzenia do sieci kanalizacyjne konieczne jest zbudowanie przydomowej oczyszczalni lub szamba, do którego będą odprowadzane ścieki.

System sanitarny:

uśmiechnięty hydraulik z kluczem hydraulicznym

Ty sam naprawiasz rury czy dzwonisz po hydraulika? Nie radzisz sobie sam? Zadzwoń po nas!

Sprawdzenie instalacji wodnej

Przed położeniem tynku lub podłogi należy najpierw sprawdzić szczelność instalacji. Pomoże to znaleźć usterkę i szybko ją usunąć. Podczas ostatnich prac budowlanych warto zostawić instalację wodną pod ciśnieniem, aby sprawdzić czy podczas tych prac nie doszło do uszkodzeń instalacji.

Kontrolę instalacji wodnej powinno się przeprowadzić bez zamontowanej armatury- zaworów, naczyń zbiorczych, baterii. Rury można zatkać korkiem ze stali ocynkowanej dzięki czemu nie dojdzie do odpowietrzenia rur.

Do kontrolowania ciśnienia potrzebny jest manometr podłączony do instalacji w jej najniższym punkcie.

Próba wstępna: polega na podniesieniu ciśnienia do wartości próbnej. Czynność tę trzeba wykonać dwukrotnie zachowując 10 minutową przerwę. Po 30 minutach ciśnienie nie powinno spać mniej niż 0,06 MPa.

Próba zasadnicza: przez 2 godziny należy obserwować spadek ciśnienia, który nie przekracza 0,02 MPa. Jeśli wynik próby będzie pozytywny można wykonać wpis do dziennika budowy lub sporządzić protokół, pod którym musi podpisać się inspektor nadzoru, wykonawca instalacji oraz kierownik budowy.

Ważne jest dobre wykonanie instalacji wodno kanalizacyjnej, która rozprowadza wodę po całym budynku. Przed pokryciem rur posadzką lub tynkiem należy sprawdzić szczelność rur, aby uniknąć niepotrzebnych problemów z nieszczelnym układem. Nieszczelność grozi z namaczaniem ścian lub podłogi, zalaniem mieszkania a potem także z dodatkowymi kosztami naprawy. Można ich przecież uniknąć.