Jak oszczędzać wodę? Tańsze rachunki dla każdego ⋆ Usługi Hydrauliczne Jarosław Sadowicz

Dodano: czwartek, 23 stycznia, 2020

Kto nie marzy o tańszych rachunkach? Zakręcanie wody podczas mycia zębów, nie wystarczy. Oszczędzanie wody jest nie tylko dobre dla środowiska, ale także pozwoli nam zaoszczędzić nawet całkiem sporą sumę pieniędzy

Jak oszczędzać wodę? Zakręcanie kranu przy myciu zębów, zmywarka, prysznic – czy to wystarczy?

Bycie bardziej eko i dbanie o planetę, na której wszyscy mieszkamy jest aktualnie bardzo modne, Coraz więcej osób rezygnuje z plastikowych toreb, jednorazowych opakowań czy nawet zamienia produkty na te naturalne. Krokiem, który warto również wykonać jest oszczędzanie wody. Nie ma znaczenia czy robimy to dla ekologi, czy dla tańszych rachunków, każdy powód, który pozwoli nam na mniejsze zużycie wody, jest dobry. 

palec na kranie od wody

Zakręcanie wody podczas mycia zębów to prosty, ale efektywny sposób. 

Powszechnie uważa się, że zakręcanie wody podczas mycia zębów, zainwestowanie w zmywarkę i zamianę wanny na prysznica, powinno nam wystarczyć, jednak sposobów na tańsze rachunki jest znacznie więcej. Oczywiście szybki prysznic, zamiast długiej kąpieli w napełnionej po brzegi wannie, pozwoli nam zaoszczędzić kilka groszy. Zakup zmywarki również przyczynia się do oszczędzania wody. Ważne jest jednak aby nie płukać naczyń przed włożeniem ich do urządzenia, a także, aby nie puszczać prawie pustej zmywarki, a pakować ją do pełna.

Te sposoby są powszechnie znane, zwłaszcza zakręcanie kranu podczas mycia zębów. Często taką wiedzę przekazuje się już dzieciom w bardzo młodym wieku. Jednak nie zawsze te trzy rzeczy wystarczą, abyśmy odczuli dużą różnicę. Co jeszcze możemy wam doradzić, aby za zaoszczędzone pieniądze na rachunkach, moglibyście wybrać się na wymarzone wakacje czy dołożyć tę kwotę do nowego samochodu? 

Sposoby na oszczędzanie wody – toaleta

Wyobraźcie sobie pewien scenariusz. Wyjazd na upragniony urlop. Walizki zapakowane już do samochodu. Mieszkanie czy dom zamknięte, praktycznie jedziecie już na lotnisko. Po powrocie do domu z wakacji okazuje się jednak, że przez dwa tygodnie ciekła nam spłuczka, a rachunek za wodę będzie aktualnie droższy niż nasza wycieczka. Właśnie dlatego zalecamy zakręcanie zaworów wody przed każdym dłuższym wyjazdem. Ta praktyka zabezpieczy was także przed mikro wyciekami wody.

Zostańmy przy temacie toalety. Przeciętnie mówi się, że gospodarstwo domowe zużywa aż 30% wody na samo spłukiwanie. Jak tego uniknąć? Warto zainwestować w regulowaną spłuczkę z tzw. podziałem. Nie zawsze potrzebujemy maksymalnej mocy. Idąc dalej tym tokiem, zastanówmy się co wrzuca się do toalety, zamiast do kosza. Resztki jedzenia, waciki, chusteczki czy włosy wyciągnięte z kanalizacji lub szczotki. Każdą z tych rzeczy moglibyśmy spokojnie wyrzucić do kubła ze śmieciami, oszczędzając przy tym wodę na spłukanie WC, a dodatkowo unikając przy tym ryzyka zapchania toalety.

Mniejsze zużycie wody, a ogródek z kwiatami.

Spotkaliśmy się ze stwierdzeniami, że posiadanie dużej ilości kwiatów czy ogródka nie idzie w parze z oszczędzaniem wody. Czy jest to prawda? Oczywiście, że nie. Jeśli chcemy zazielenić naszą przestrzeń, wcale nie musimy rezygnować z niskich rachunków za wodę. Dobrym sposobem na oszczędne i mądre podlewanie ogródka, jest wykonanie pewnej „konstrukcji”.

podlewanie roślin konewką

Istnieje wiele sposobów na piękny, ekologiczny ogród. 

Pod zlew kuchenny wystarczy podłożyć miskę, która zbierać będzie wodę po myciu np. rąk, żywności itp. Dodatkowo woda po gotowaniu np. jajek czy makaronu, a także po podmianie wody z akwarium, świetnie sprawdzi się jako pożywienie dla roślin. Jeśli chcemy pójść o krok dalej, możemy również zebrać deszczówkę, podstawiając np. pod rynnę wiadro.  Ważny jest też sposób w jaki podlewamy nasze kwiaty. Pamiętajmy, aby nie podlewać niczego w najmocniejsze słońce, wtedy woda szybko nam wyparuje. Górną warstwę ziemi możemy również obłożyć korą, co pomoże zatrzymać wilgoć. 

Oszczędne korzystanie z wody na co dzień.

Zmniejszenie rachunków jednak nie jest prostą czynnością i wymagać będzie zmianę pewnych przyzwyczajeń. Nie da się bowiem wszystkiego zmienić w ciągu 15 minut naszego życia. Do wszystkiego trzeba czasu, także do oszczędniejszego i bardziej ekologicznego życia. Jednym ze złych nawyków jest puszczanie mocnego strumienia wody z kranu czy prysznica, w sytuacjach, które tego nie wymagają. Mamy trzy rozwiązania – zmianę, bądź przykręcenie zaworu na wężyku, ewentualnie zakup baterii bezdotykowej. 

Kolejnym złym nawykiem, którego warto się pozbyć jest rozmrażanie mięsa w gorącej wodzie czy niemarnowanie jedzenia. Oczywiście sytuacje wyjątkowe zdarzają się absolutnie każdemu, jeśli jednak co tydzień opróżniacie lodówkę z dużej ilości jedzenia warto zastanowić się co jest tego powodem. Zaplanować jadłospis na dany tydzień i kupić wyłącznie te produkty. Można także pójść o krok dalej i całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa. Jest to nie tylko zdrowe, ale także i ekologiczne, ponieważ dobrze wpływa na naszą planetę.

Ekologiczne sposoby na pranie, aby zaoszczędzić wodę. Usterki w instalacjach.

Podobnie jak w przypadku zmywarki, pralki nie powinniśmy puszczać pustej bądź tylko częściowo napełnionej. To prosta zasada – jeśli puścimy do połowy pustą pralkę, będziemy musieli dwa razy więcej puszczać pranie. Dodatkowo warto także zajrzeć do instrukcji naszego urządzenia i wybrać ten tryb pracy, który będzie najbardziej ekologiczny. Szybki tryb, 30-minutowy, wcale nie oznacza, że wody zużyje mniej, a wręcz przeciwnie. Tryby eco w pralce czy zmywarce zazwyczaj trwają najdłużej, jednak zużywają najmniej wody.

Wszystko jednak pójdzie na marne, gdy nasze instalacje wodno-kanalizacyjne są popsute bądź nieszczelne. Jak już wspominaliśmy, cieknąca spłuczka może okazać się dużym i kosztownym problemem. Pęknięta czy nieszczelna rura podobnie może nieść za sobą kolosalne sumy pieniędzy. Dlatego żadne nasze zmiany nawyków czy sposoby na oszczędzanie wody, nie sprawdzą się, dopóki uszczelka występuje.

Jeśli w waszym domu występują problemy z instalacją, zapraszamy do naszej firmy. Zdiagnozujemy i naprawimy każdy problem na ternie zarówno Poznania, jak i jego okolic. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.