Wyciek wody - jak zareagować na taką awarię

Dodano: niedziela, 22 listopada, 2015

W przypadku awarii należy jak najszybciej odciąć dopływ wody aby zapobiec dalszym zniszczeniom. Każdy w rodzinie powinien znać położenie zaworów odcinających dopływ wody do poszczególnych urządzeń lub pomieszczeń. Są one przeważnie ulokowane pod urządzeniem: toalety, krany, zlewy kuchenne lub za nim: pralki, zmywarki, w miejscu gdzie rura doprowadzająca wodę jest połączona z urządzeniem.

Jeżeli awaria nie dotyczy jednego urządzenia, lub jeśli nie ma przy nim oddzielnego zaworu, należy odciąć wodę w całym mieszkaniu przy pomocy zaworu głównego, znajdującego się przy głównej rurze doprowadzającej wodę. Aby zamknąć zawór należy kręcić gałką w prawo aż do pozycji Z.

W przypadku zaworów kulowych z dłuższą rączką czy też tzw. motylkowych należy ustawić rączkę w poprzek do linii zaworu. Jeśli do zakręcania potrzebne są narzędzia takie jak klucz nastawny, kombinerki prosimy trzymać narzędzie w pobliżu zaworu, aby nie trzeba go było szukać w przypadku awarii.

Jeśli rura jest pęknięta lub dziurawa: natychmiast zakręcić wodę, podjąć próbę samodzielnej naprawy. Zadzwoń do hydraulik poznan 602 34 11 17 jeśli woda nadal wycieka.

Od czasu do czasu, w szczególności w przypadku mrozów należy sprawdzać licznik wody. Bywają przypadki kiedy nie widać wycieku wody, gdyż może ona płynąć pod posadzką a przeciek idzie wprost do ziemi – w takim przypadku przy wszystkich zakręconych kranach w domu widać, że licznik cały czas ”chodzi”. W takim przypadku dzwoń do nas. Aby uniknąć zamarznięć licznika dbaj o to, aby był on poprawnie izolowany termicznie otuliną a w fazie projektowej należy dbać o to, aby licznik nie znajdował się w pomieszczeniu nieogrzewanym.

Jeśli cieknący kran nie daje się zakręcić odetnij wodę przy zlewie – umywalce, lub jeśli trzeba, zakręć zawór główny.