Kiedy wymieniać instalację kanalizacyjną? ⋆ Usługi Hydrauliczne Jarosław Sadowicz

Dodano: wtorek, 26 września, 2017

Kiedy należy wymienić instalację kanalizacyjną w domu. Pewne objawy sugerują konieczność wymiany instalacji wodno – kanalizacyjnej. Najlepiej wówczas zaplanować generalny remont kuchni lub łazienki.

Czasem nie zdążysz zaplanować remontu, bo trzeba wymiany instalacji wodno – kanalizacyjnej dokonać w trybie awaryjnym, na przykład wówczas, gdy pojawią się przecieki, nieszczelności lub rury stracą drożność. Wówczas nie ma już wyjścia, trzeba wezwać hydraulika, który zajmie się rurami.

Trwałość instalacji wodno – kanalizacyjnej powinna wynosić kilkadziesiąt lat

Trwałość instalacji wodno – kanalizacyjnej powinna wynosić kilkadziesiąt lat. W naszej karierze mieliśmy do czynienia ze sprawnymi instalacjami, które przetrwały od czasów przedwojennych, ale też zupełnie niedrożnymi kanalizacjami kilkunastoletnimi. Zauważyliśmy, że istnieje zależność między sposobem użytkowania instalacji, fachowego ułożenia i innych czynników, przekładających się żywotność instalacji. Najczęściej to wcale nie korozja jest przyczyną konieczności wymiany instalacji, a osadzające się wewnątrz rury osady, które zmniejszają z biegiem lat prześwit w rurze, aż do całkowitej utraty drożności.

Konieczność wymiany instalacji wodno – kanalizacyjnej mogą sugerować pewne objawy

Konieczność wymiany instalacji wodno – kanalizacyjnej mogą sugerować objawy, między innymi słabe ciśnienie w rurach doprowadzających wodę, zapchane odpływy kanalizacyjne, nie spływająca woda, wybijająca toaleta. Czasem osady nie pozwalają na domknięcie baterii czy zapychanie filtrów zamocowanych na kranach. Trzeba pamiętać, że twarda woda powoduje osadzanie się kamienia na ściankach rur, zwłaszcza rur doprowadzających ciepłą wodę. Jednak kamień chroni rury przed korozją, co przekłada się na mniejszą liczbę przypadków rozszczelnień, spowodowanych przez korozję.

Okazuje się, że rury instalowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia odznaczają się wyjątkowo słabą jakością, która była zła w momencie produkcji tych elementów. Wówczas również montaż wykonywano równie niedbale. Częstą przyczyną awarii, zwłaszcza przecieków jest fakt podłączenia instalacji pod sieć wodociągową, w której panuje wyższe ciśnienie, niż w instalacjach zasilanych własnym źródłem wody.

W instalacjach wykonanych z rur żeliwnych, mogą być narażone na korozję, gdzie objawem są wżery, które widoczne są w postaci pęcherza pod farbą, z którego zaczyna sączyć się brunatny wyciek. Próby miejscowego naprawiania uszkodzeń w tym wypadku są zupełnie nieefektywne, ponieważ przecieki pojawiają się innych miejscach.

Niedrożność rur kanalizacyjnych

Niedrożność rur kanalizacyjnych spowodowana jest najczęściej niewłaściwym ułożeniem, z niewystarczającym spadkiem, co powoduje, że udrożnienie ich jest prawie niewykonalne. Większość specjalistów jednak zaleca tu wymianę rur w całości, a nie tylko niedrożnego odcinka. Na szczęście, rury wykonane z PCV rzadziej ulegają awariom, a ich uszkodzenia spowodowane są albo mechanicznie, z zewnątrz, albo agresywną chemią, na przykład środkami do udrażniania rur, albo bardzo gorącymi ściekami. Im bardziej jednak gładka powierzchnia, tym kamieniowi i osadom trudniej się osadzać na ich ściankach.

Wymiana instalacji kanalizacyjnej

Wymiana instalacji kanalizacyjnej wiąże się kapitalnym remontem pomieszczenia, Podczas remontu często chce się zmienić ustawienie toalety lub innych urządzeń sanitarnych, stawiając je w nowym miejscu. Trzeba to jednak dobrze uzgodnić z hydraulikiem, który oceni, czy rozwiązania, o których marzy właściciel mieszkania lub domu są zasadne i możliwe do wykonania. Chodzi tu o właściwe zaplanowanie odpływów kanalizacyjnych.

Poprowadzenie nowego pionu kanalizacyjnego w zupełnie nowym miejscu może być niewykonalne, albo bardzo trudne i złożone, zwłaszcza w przypadku domów niepodpiwniczonych. Alternatywą jest tu kanalizacja ciśnieniowa, z sedesem wyposażonym w pompę umożliwiającą transportowane ścieków stosunkowo cienkim przewodem na odległość kilkunastu metrów. Łatwiej nowe podłączenia wykona w podpiwniczonym domu, co wiąże się z przekuciem syropów i ułożeniem rur kanalizacyjnych w piwnicy.

Podczas wymiany instalacji kanalizacyjnej niejaki problem stanowi przekrój rur, który nie pozwala na ukrycie ich w ścianach, więc prowadzone są z zewnątrz, a później przykrywa się je ścianką, kanałem lub ekranem instalacyjnym, co z kolei jednak ułatwia późniejsze ewentualne naprawy, oraz pozwala na uzyskanie większych możliwości aranżacyjnych pomieszczenia.