blog

Jakich błędów należy unikać przy wykonywaniu instalacji kanalizacyjnej?

Dodano: poniedziałek, 29 Lipiec, 2019

Błędy pojawiające się podczas wykonywania instalacji kanalizacyjnej są trudne później do usunięcia i bardzo kosztowne. Podpowiadamy, jak ich uniknąć. (więcej…)

Sposoby udrażniania rur

Dodano: czwartek, 3 Styczeń, 2019

Problemy dotyczące niedrożności rur pojawiają się najczęściej w łazience i kuchni. W kuchni ten problem jest szczególnie dotkliwy przez tłuszcz i resztki jedzenia gromadzące się w zlewie.

(więcej…)

Kiedy wymieniać instalację kanalizacyjną?

Dodano: wtorek, 26 Wrzesień, 2017

Kiedy należy wymienić instalację kanalizacyjną w domu. Pewne objawy sugerują konieczność wymiany instalacji wodno – kanalizacyjnej. Najlepiej wówczas zaplanować generalny remont kuchni lub łazienki. (więcej…)

Walka z kamieniem

Dodano: piątek, 17 Marzec, 2017

Zmorą Polaków jest oczywiście twarda woda w kranach. Skutkuje ona gorzkim smakiem napojów i posiłków, jakie spożywamy na co dzień. Największe zagrożenie stwarza ona jednak dla urządzeń elektrycznych, a w szczególności kotłów, zmywarek, podgrzewaczom i pralkom. Polska woda znajduje się w przedziale wody twardej – 15 – 21 dH, a dokładniej jej twardość wynosi 18° dH. Najgorzej mają natomiast mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, u których stwierdza się najtwardszą wodę w kraju.

Problematyczny nadmiar

Nadmierna ilość soli magnezu i wapnia oraz metali wielowartościowych rozpuszczona w wodzie skutkuje osadzaniem się kamienia. Woda ta powszechnie nazywana jest więc twardą. Zjawisko to jest powszechnie występujące zarówno w domach, jak i miejscach procesów produkcyjnych. Często stosuje się więc zmiękczacze do wody, bez świadomości, jakie konsekwencje niesie za sobą całkowicie miękka woda

Twarda woda i jej negatywne skutki

Twarda zmienia się w miękką

Zmiękczanie wody może być wykonywane na kilka sposobów. Głównym celem jest jednak w każdym z tych przypadków to samo – częściowe bądź całkowite usunięcie soli wapnia i magnezu oraz metali wielowartościowych. Może was zastanawiać, skąd ta różnica między częściowym, a całkowitym zmiękczeniem wody. Otóż optymalnym stopniem twardości jest przedział 50 – 60 mg CaCO3. Można jednak śmiało całkowicie wyzbyć się wspomnianych soli i całkowicie zmiękczyć wodę. Nie ma to żadnych negatywnych skutków, jedyne co, to musimy sprawdzić, czy nie odczuwamy żadnego dyskomfortu podczas użytkowania takiej wody.

Wśród najpopularniejszych sposobów na zmiękczanie wody, wyróżniamy:

Zmiękczona woda

O twardej wodzie wiecie już dużo, może czas na drugą skrajność – czyli całkowicie miękka woda, która wcale nie jest taka świetna, jakby się wydawało. Informowaliśmy już Was, że optymalne stężenie CaCO3 wynosi od 60 do 80 mg. Warto jednak znać konsekwencje całkowitego wyzbycia się twardości w wodzie. Jedyna konsekwencja, o jakiej mówiliśmy, to zmieniony smak wody, do którego ciężko się przyzwyczaić. Niektórzy mogą wręcz odczuwać wspomniany dyskomfort. Negatywny wpływ całkowicie miękkiej wody odczuje również sprzęt AGD oraz instalacja, pod warunkiem, że jest ona miedziana. Obie te rzeczy to oczywiście połączenie metalu i miękkiej wody. Zachodzi więc reakcja, w której wytwarza się korozja, która jest bardzo szkodliwa, ponieważ doprowadza do niechcianych awarii. Ostatnim mankamentem miękkiej wody jest problem z detergentami oraz kosmetykami. W przypadku bardzo twardej wody mówiliśmy o problemie z nadużywaniem tych środków, natomiast w tym przypadku możemy mówić o problemie usunięcia środków chemicznych. Zużywamy przez to znacznie więcej czasu i wody.

Problematyczna twarda woda

Dodano: piątek, 24 Luty, 2017

Niektórzy na hasło ,,twarda woda” po prostu wzdrygają ramionami i nie zdają sobie sprawy z tego, jak duże jest to zagrożenie dla naszego sprzętu domowego myśląc, że tak już musi być i nic na to nie poradzimy. Naszym zadaniem jest ukazanie tego problemu w całej okazałości i pokazanie Państwu, czym tak naprawdę jest ta twarda woda, kamień i jakie są tego konsekwencje. (więcej…)

Dobry hydraulik potrzebny od zaraz

Dodano: poniedziałek, 17 Październik, 2016

Są osoby, które myślą, że wezwanie fachowca to prosta sprawa. Internet jako źródło wszelakiego rodzaju kontaktów to najłatwiejsza forma odnalezienia mechanika, hydraulika, czy kominiarza. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać. Internet przyjmie wszystko, cokolwiek w nim zamieścimy, więc dlaczego nie można by oferować usług i naciągać naiwnych klientów. Jak więc nie dać się oszukać? (więcej…)

Jakie rury wybrać do instalacji wodnej w domu – z tworzywa sztucznego czy z miedzi?

Dodano: wtorek, 24 Listopad, 2015

Podczas wykonywania instalacji wodnej w domu należy zdecydować się na typ rur, które zagwarantują bezawaryjną pracę instalacji przez wiele lat. Do wyboru mamy elementy z tworzywa sztucznego lub z miedzi, przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się jakie są wady i zalety tych materiałów. (więcej…)

O rurach wykorzystywanych w instalacjach

Dodano: niedziela, 22 Listopad, 2015

Dowiedz się więcej o rurach wykorzystywanych w instalacjach hydraulicznych. (więcej…)

Zagadkowy wyciek

Dodano: niedziela, 22 Listopad, 2015

Wyciekająca woda wędruje w najprostszy możliwy sposób. Tyle że wędrówka wody w domu może przybrać różne formy. (więcej…)

Woda z kranu nie chce lecieć – co robić

Dodano: niedziela, 22 Listopad, 2015

Jeżeli woda nie chce lecieć z kranu oznacza to, że gdzieś nastąpiło zatkanie rury. (więcej…)